Virusi in zlonamerna programska oprema lahko vdrejo v operacijske sisteme prek zlonamernih spletnih mest, okuženih e-poštnih sporočil in prenosov s pogona. Kiber kriminalci uporabljajo različne zavajajoče metode za širjenje svojih prevarantskih programov in pogosto je težko ugotoviti vzrok okužbe. Vsak dan se izdajo novi vzorci zlonamerne programske opreme, kar lahko povzroči težave uporabnikom računalnikov. Danes je internet zasut s kompleti za izkoriščanje, ki distribuirajo trojanske programe, zapisovalnike ključev, lažne protivirusne programe, viruse odkupne programske opreme itd. Uporabniki računalnikov, ki želijo zaščititi svoje operacijske sisteme pred to zlonamerno programsko opremo, bi morali redno posodabljati svoj Windows in nameščene programe. Poleg tega bi morali uporabniki osebnih računalnikov uporabljati zakonite protivirusne programe. Čeprav sta ti dve pravili (posodabljanje programske opreme in uporaba protivirusnih programov) enostavni, jih mnogi uporabniki računalnikov ignorirajo, kar vodi v resne varnostne okužbe. Dobra novica je, da novi Microsoftov operacijski sistem (Windows) vključuje vgrajen protivirusni program, imenovan 'Windows Defender'. Ta zaščita vsebuje protivirusni paket, program za zgodnje zagon (ELAM), poenoten razširljiv vmesnik vdelane programske opreme (UEFI), skupaj z varnim zagonom in zaznavanjem zagonskih programov.
Najprej podrobnejši pogled na ELAM, UEFI, Secure Boot in Bootkit Detection.
gimp hintergrund vom bild entfernen
UEFI in varen zagon
V operacijskem sistemu Windows 8 je Microsoft BIOS (osnovni vhodni izhodni sistem) zamenjal z poenotenim razširljivim vmesnikom vdelane programske opreme. Secure Boot, kot del UEFI, omogoča nalaganje varnostne politike pred OS (operacijski sistem). BIOS tega ne bi dovolil.
Zaznavanje zagonskega kompleta
Zaznavanje zagonskega sistema je povezano tudi z UEFI. Če smo natančnejši - do samega varnega zagona. To je način za soočanje z zlonamerno programsko opremo na nizki ravni, imenovano 'zagonski komplet', ki se naloži pred operacijskim sistemom. To je nova funkcija, ki je ni mogoče uporabiti v starejših različicah sistema Windows.
Zgodnji zagon programa proti zlonamerni programski opremi
Obstaja vrsta zlonamerne programske opreme, ki se naloži takoj po operacijskem sistemu in pred drugimi nameščenimi aplikacijami. Zaradi tega se nekateri protivirusni programi ne morejo ukvarjati z njimi - preprosto se ne naložijo dovolj zgodaj, da bi preprečili varnostno okužbo. ELAM je način, kako to rešiti. Je zagonski gonilnik, ki se naloži pred katerim koli drugim programom in je privzeto implementiran v sistemu Windows 8. Če imate nameščeno katero koli drugo programsko opremo drugih proizvajalcev (s to funkcijo), jo lahko uporabite namesto privzete Windows.
Windows Defender
Windows Defender je brezplačen protivirusni program Windows 8, nameščen skupaj z operacijskim sistemom. Uporabnikom omogoča, da zaščitijo svoje računalnike, tudi če nimajo nameščenega tretjega protivirusnega paketa. Če namestite neodvisen protivirusni program, program »Windows Defender« ne bo več aktiven.
Tu je podrobnejši pogled na Windows Defender:
Pomaknite se do menija Start in vnesite 'defender'. Rezultati iskanja se samodejno prikažejo na seznamu Windows Defender.
Der Druckerspoolerdienst hält Windows 7 immer wieder an
Če ste ga odprli prvič, obstaja verjetnost, da boste pozvani, da prenesete posodobitve.
Ena od možnosti obravnava sumljive datoteke, ki so bile v karanteni. Kot pri drugih protivirusnih programih lahko tudi z datotekami na seznamu naredite izjemo.
'Nastavitve' vam omogočajo konfiguriranje programa Windows Defender.
Ena najpomembnejših in uporabnih možnosti je 'računalniško skeniranje'. Na izbiro so tri različne možnosti skeniranja. Redno skeniranje računalnika lahko močno zmanjša tveganje za varnostne okužbe.
Windows Defender ne uporablja veliko računalniških virov, zato lahko uporabniki med skeniranjem svojih računalnikov opravljajo druge naloge.
ein plötzlicher CPU-Shutdown weist normalerweise auf welchen Zustand hin?
Varnostni pregled sistema Windows Defender je hiter. Z uporabo možnosti hitrega skeniranja je bil naš testni stroj skeniran v manj kot 2 minutah.
Zaradi tega vgrajenega protivirusnega programa je Windows 8 najvarnejši operacijski sistem, ki ga je izdal Microsoft. Medtem ko so nekateri uporabniki računalnikov tehnično podkovani in se pri brskanju po internetu zavedajo varnostnih okužb, mnogi uporabniki osebnih računalnikov ne uporabljajo nobenih varnostnih programov, kar predstavlja enostaven cilj za kiber kriminalce. Privzeto nameščen protivirusni program v sistemu Windows zagotovo zmanjšuje tveganje, da bi se računalniki uporabnikov okužili z zlonamerno programsko opremo in virusi.
Tu je video pregled varnostnih funkcij sistema Windows 8: